Prof. Dr. Doğan KAYA,
Fen Bilimleri Enstitü Müdürü

İnsanlar sorunlarını çözmeye uğraştıkça, bilim dünyası da yeni yöntemler ve konular kazanmaktadır. Bilimsel konuların artması o bilimin sınırlı sürede tümüyle öğretilmesini imkânsızlaştırdığından, türev bilimler doğmuştur ve doğmaya da devam etmektedir. Türev bilimler ne kadar çeşitlenirse çeşitlensin bir alanda bilinmesi gerekenlerin sınırlı süreye sahip lisans eğitiminde ayrıntılı olarak öğretilmesi imkansızdır. O zaman bilimsel ayrıntıların kazanılabileceği bir eğitime ihtiyaç doğar ki, bu da yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin oluşturduğu lisansüstü eğitimidir.

Lisansüstü eğitim, alanında daha fazla bilgi kazanmanın yanında, problemlere farklı çözüm yöntemleri getirmeyi veya hiç el atılmamış problemler için yeni çözüm yolları aramayı gerektirir. Alanında derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler yüksek lisans eğitimini seçerken, sorunlarına başka çözüm yöntemleri arayan veya henüz çözülememiş sorunları olan kurumlar ise yoğun araştırma gerektiren doktora eğitimi yaptırmaktadır. Görülüyor ki, yenilikler ve icatlar sorunlara çözüm aramaktan yani ihtiyaçtan doğmaktadır. İhtiyaç duyanlar ise gerçek üreticilerdir. Bu arayışın sonucunda doğan bilim, herkesin gördüğünü görmek ama hiç kimsenin düşünmediğini düşünmek olarak tanımlanabilir.

dogank@ticaret.edu.tr

Fen Bilimleri Enstitüsü Kitapcığı
Akademik Takvim
Burslar ve Ücretler

  BİZE YAZIN

  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Programları

  Bilgisayar Mühendisliği
  Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)
  Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi
  Koruma ve Restorasyon
  Endüstri Mühendisliği
  Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
  İç Mimarlık
  Mekatronik Mühendisliği (İngilizce)
  İstatistik
  Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce)
  Matematik
  Siber Güvenlik
  Tekstil ve Moda Tasarımı

    Detaylı bilgi için;  444 0 413

  Öğrenci Yorumları

  Fen Bilimleri Enstitü Doktora Programları

  Bilgisayar Mühendisliği
  Bilgisayar Mühendisliği
  Endüstri Mühendisliği
  Siber Güvenlik

  Hemen Bugün Sizde Geleceğinizin Planlamasını Yapabilirsiniz.

  HEMEN BAŞVUR
  Hemen Paylaş