Mekatronik Mühendisliği Neden Tercih Edilmeli?

Mekatronik Mühendisliği; makina, elektronik, yazılım ve kontrol sistemleri teknolojilerine dayanan yeni bir bilim dalıdır. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak bir çok sektör makine, elektronik, yazılım ve kontrol sistemleri teknolojilerine dayalı mekatronik sistemler kullanan alt yapı değişimine maruz kalmaktadır. Bunun ana nedeni mekatronik sistemlerin daha önce yapılamayan birçok işlemleri mümkün kılması ve enerji verimliliği, kalite, güvenlik, maliyet ve işin sürdürülebilirliği konusunda çok avantajlı olmasıdır. Artık çevremizde gördüğümüzde garipsemediğimiz elektrikli/hibrid arabalar, sürücüsüz yol alabilen otobüs ve trenler, tüm uçuşu otopilot kontrolünde yürüten ticari uçaklar, tarlaları otomatik hasat eden zirai makinalar, limanlarda yük taşıyan otomatik konteyner taşıyıcı kamyonlar, insansız hava ve deniz araçları, rüzgar şartlarına göre adaptif çalışan rüzgar türbinleri, çok hızlı ve net baskı yapabilen akıllı yazıcılar, insansı robotlar, ameliyat robotları, diğer gezegenlere gönderilen keşif robotları, tümüyle robotik üretim hatları bu bilimin hayatımıza kattığı ve gelecekle ilgili fikir verdiği birkaç örnek uygulamadır. Günümüzde özellikle yüksek lisans ve doktora seviyesinde Mekatronik Mühendislierine tüm bu sektörlerde çok büyük talep vardır. Mekatronik Mühendisliği anabilim dalımızda verilen lisansüstü eğitim,  Türkçe – İngilizce Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans ile Türkçe – İngilizce Doktora eğitiminden oluşmaktadır.

Dr. Öğr. Üyesi Alper ÖZPINAR

  BİZE YAZIN

  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Ders Programı
  Müfredat
  Burslar ve Ücretler

  Akademik Kadro

  Bölüm Başkanı – Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ceylan
  Prof. Dr. Temel Kotil
  Prof. Dr. Muammer Kalyon
  Prof. Dr. İsmail Demir
  Dr. Öğr. Üyesi Gökmen Demirkaya
  Dr. Öğr. Üyesi M.Alper Özpınar
  Araş. Gör. Burak Işık

  Başvurabilecek Mezunlar

  • Mekatronik Mühendisliği*
  • Kontrol Mühendisliği*
  • Makine Mühendisliği*
  • Uçak Mühendisliği*
  • Uzay Mühendisliği*
  • Havacılık Mühendisliği*

  *Bilimse Hazırlık Gerekmez

  • Elektrik-Elektronik Mühendisliği*
  • Elektrik Mühendisliği*
  • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği*
  • Bilgisayar Mühendisliği*
  • Gemi inşaatı Mühendisliği*
  • Gemi Makineleri Mühendisliği*
  • İmalat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği*
  • Endüstri Mühendisliği*
  • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği*

  *Belirtilen bölüm mezunlarının ilgili mülakat jürisi tarafından aday öğrencinin transkripti incelenerek mevcut Mekatronik Mühendisliği programının zorunlu alan dersleri ve seçmeli alan dersleri esas alınarak bilimsel hazırlık ders/derslerine ihtiyaç olup, olmadığına mülakat esnasında karar verilecektir.

  Adaylarda Aranan Genel Koşullar

  ALES: Sayısal Puan türünden 55 puan ve üstü

  Yabancı Dil: Yabancı Dil Sınavlarından YÖKDİL, YDS veya Üniversitemiz “Yabancı Dil Yeterlik (Proficiency) Sınavlarının birinden 50 ve üstü puan almış olmak.

  Lisans Mezuniyet Not Ortalaması: Alt sınır belirlenmemiştir.

  Tezsiz Yüksek Lisans programlarında ALES puanı aranmamaktadır.

  Programlara özel öğrenci kabul edilmektedir.

  Tezli Yüksek Lisans Yayın Şartı Bilgilendirmesi
  Üniversitemiz Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin Madde 10-2 (Tezli Yüksek Lisans Programları İçin) bendinde yer  alan; makale yayın şartına ilişkin olarak; Tezli Yüksek Lisans programı öğrencilerinin Danışman Öğretim Elemanlarıyla beraber  yayınlayacakları makalelerinin basılacağı dergilerin tarandıkları endekslerin içinde TÜBİTAK-ULAKBİM-UVT endeksinin  bulunması şartı aranmaktadır.

  Bilimsel Hazırlık Dersleri

  Bilimsel Hazırlık dersleri ve sayısı öğrencinin lisans transkriptine göre mülakat sırasında belirlenir. Dersler lisans programından alınır ve o programın eğitim dilinde yapılır. Bilimsel Hazırlık dersleri kredisizdir.

  Yüksek Lisans Dersleri

  Tezli program, en az 8 ders (24 kredi), Seminer, Tez Çalışması ve Yayın Şartından oluşur.

  Tezli Yüksek Lisans Yayın Şartı Bilgilendirmesi
  Üniversitemiz Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin Madde 10-2 (Tezli Yüksek Lisans Programları İçin) bendinde yer alan; makale yayın şartına ilişkin olarak; Tezli Yüksek Lisans programı öğrencilerinin Danışman Öğretim Elemanlarıyla beraber yayınlayacakları makalelerinin basılacağı dergilerin tarandıkları endekslerin içinde TÜBİTAK-ULAKBİM-UVT endeksinin bulunması şartı aranmaktadır.

  Tezsiz program, en az 10 ders (30 kredi) ve Dönem Projesi’nden oluşur.

  Yüksek Lisans eğitim dili İngilizce’dir.

  Yüksek Lisans Derslerinin Yapıldığı Gün ve Saatler

  Dersler hafta içi ve gerekirse hafta sonu (Cumartesi) 18:30-21:10 saatleri arasında yapılır.

  Derslere %70 devam zorunluluğu vardır.

  Anlaşmalı olduğumuz kurumlardan alınan resmi yazı ile belgelenmesi durumunda, başvuru sahibi indirimden yararlanabilmektedir.

  Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesinin TECİLLİ olarak ibraz edilmesi gerekir.

  • Programlarda kayıt yaptıran öğrencilerin %15’ine %100 burs verilecektir.
  • 5 Öğrenci altında program açılmayacaktır.

  Hemen Bugün Sizde Geleceğinizin Planlamasını Yapabilirsiniz.

  HEMEN BAŞVUR
  Hemen Paylaş