Muhasebe ve Denetim Doktora Neden Tercih Edilmeli?

Muhasebe ve Denetim; küreselleşme olgusu, finansal bilgi sisteminde “evrensel finans dili” ihtiyacı oluşturmuş, bunu karşılayabilmek için muhasebede,Uluslararası Finansal Raporlama Standartları hazırlanmış, ülkelerin bunları benimsemesi teşvik edilmiş ve muhasebe tutulması ve finansal raporların hazırlanmasında önemli ölçüde uygulama birliği sağlanmıştır.

Ayrıca, kurumsallaşmaya ve denetime önem verilmiş, hazırlanan finansal tablolar için yüksek kalitede Uluslararası Denetim Standartları hazırlanmış, böylece uluslararası düzeyde, güvenilir, şeffaf ve karşılaştırılabilir finansal tablolara ulaşılabilmek olanağı sağlanmıştır.

Dünyadaki bu gelişmeler yanında ülkemizde de, özellikle yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte şirketlerin kurumsallaşarak,sahiplik ve yöneticilik fonksiyonları ayrışma sürecine girmiş, muhasebenin yasal sorumluluklarını yerine getirmek yanında pay sahiplerine, ilgi gruplarına, muhtemel yatırımcılara ve borç verenlere bilgi sağlamak işlevi öne çıkmıştır.

Bu gelişmelere uygun olarak Muhasebe ve Denetim Doktora programının temel amacı, muhasebe alanında ulusal ve uluslararası finansal raporlama standartlarını bilen, bunlara göre bilgisayar ortamında muhasebe organizasyonu yapabilen ve standartlara uygun finansal tabloları hazırlayabilen, yorumlayabilen, yönetime finansal veri sağlayabilen, uluslararası denetim standartlarını uygulayabilen, disiplinler arası yaklaşımı uygulayabilen, analitik düşünme, problem çözme, çağdaş bilgi ve becerilerle, karar verme yetenekleriyle donatılmış yetkin yönetici ve uzman araştırmacılar yetiştirmektir.

Programı sürdürebilecek yeterli sayıda öğrenci başvurusu olmadığı durumlarda program açılmamaktadır.

Prof. Dr. Ömer TORLAK
otorlak@ticaret.edu.tr

  BİZE YAZIN

  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Ders Programı
  Müfredat
  Burs ve Ücretler

  ALES: 55 puan ve üstü. ALES sınavı yapıldığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir.

  Ana dilleri dışında İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Çince, Japonca, Farsça dillerinden birinden ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Sınavından en az 55 puan ya da ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından eşdeğer puan alma şartı aranmasına,

  Erkek adaylar için; Askerlik Terhis veya Tecil Belgesinin ibraz edilmesi,

   

  Kontenjan

  Doktora: 9

  Yatay Geçiş

  Doktora: 3

  • Programlarda kayıt yaptıran öğrencilerin %15’ine %100 burs verilecektir.
  • 5 Öğrenci altında program açılmayacaktır.

   

  Eğitim  – Öğretim

  Eğitim dili Türkçe

  Derslere devam zorunluluğu %70

  Bilimsel Hazırlık Programındaki dersler kredisiz derslerdir.

  Uygulama Gün ve Saatleri: Hafta içi, gerekirse hafta sonu ( Cumartesi günü ) ders yapılacaktır. Dersler; 18:30-19:20, 19:25-20:15 ve 20:20-21:10 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir.

  Hemen Bugün Sizde Geleceğinizin Planlamasını Yapabilirsiniz.

  HEMEN BAŞVUR
  Hemen Paylaş