Ticari Diplomasi Neden Tercih Edilmeli?

Ticari diplomasi, siyasi ve iktisadi anlaşmazlıkların var olduğu, karmaşık yapı ve ilişkilerin giderek arttığı bir ortamda uluslararası ticareti etkileyen uzlaşmazlıkları çözmek üzere birçok yönden müzakerelerin yürütüldüğü, sorunlara çözümlerin üretildiği, ticarete ve yatırıma yönelik anlaşmaların akdedilerek uluslararası işbirliklerinin geliştirildiği geniş bir alandır.

Ticari diplomasi alanında terminolojiye hakim, kültürlerarası iletişim kurabilecek, girişimciliği önemseyen/girişimcilik becerisini artırmak ve uluslararası ticaretin akademik tarafını güçlendirmek isteyen lisans mezunlarının ticari diplomasi uzmanı olarak yetiştirilerek kamu bürokrasisine ve iş dünyasına kazandırılması gereklidir.

Ülkemizde, bu konuda akademik tarafı güçlü uzmanların bugüne kadar yetiştirilememiş olması önemli bir eksiklik olup, bu eksikliğin en kısa sürede giderilmesinde yarar vardır. Ticari diplomasi, ticaretin ekonomi, işletme, uluslararası ticaret, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler gibi – disiplinler arası- konularıyla ilgili olup, uluslararası ticareti geliştiren analizlerin yapıldığı iktisadi, ticari ve hukuki ortam ile birlikte, müzakere süreçlerinin tamamını kapsar.

Doç. Dr. Uğur Yasin ASAL

  BİZE YAZIN

  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Ders Programı
  Müfredat
  Burslar ve Ücretler
  Başvuru Koşulları

  Hemen Bugün Sizde Geleceğinizin Planlamasını Yapabilirsiniz.

  HEMEN BAŞVUR
  Hemen Paylaş